Til Forsiden
Åb. 8,5.

Englen fylder røgelseskarret med ild.
I vers 5 tager englen røgelseskaret og fylder det med ild fra alteret og hælder det ud over jorden.Hvilket resultere i, at der på jorden kommer et frygtelig tordenvejer og jordskælv.
De gamle oversættelser 1819 og 1907 og mange af de engelske oversættelser siger, at der også lød røster, da englen kastede ilden på jorden.
Jeg tror, at der lød røster og jeg mener også, ud fra Bibelen at kunne vise hvad der bliver sagt.
Men om der lød røster eller ikke har ikke den store betydning for at stadfæste tidspunktet for de syv basuner.
Det er der derimod nogle andre ting, som er af en alt afgørende betydning for.
* Hvad betyder det der står i vers 5 om, at denne engel tager noget ild fra alteret og hælder eller kaster det ud over jorden?

Åb. 8,5 Og englen tog røgelseskarret og fyldte det med ilden fra alteret og hældte den ud over jorden. Og der kom torden og brag og lyn og jordskælv.

Når Jesus kaster - hælder ilden fra alteret ud over jorden er der ikke mere nogen mulighed for frelse for nogen og ordene i Åb. 22,11-12 bliver udtalt.

Lad den, der øver uret, stadig øve uret, den, der er tilsølet, stadig søle sig til, den retfærdige stadig øve retfærdighed, og den, der er hellig, stadig helliges." "Ja, jeg kommer snart, og med mig min løn, for at gengælde enhver, som hans gerning er.

Nådetiden er slut og en trængselstid der aldrig nogen sinde har haft sin lige betyder.

Dan. 12,1 På den tid fremstår Mikael, den store fyrste, der står ved dit folks side. Det bliver en trængselstid, som der ikke har været magen til, så længe folkeslag har været til. På den tid skal dit folk blive reddet, alle der er indskrevet i bogen.

Matt. 24,21-22 For da skal der være en stor trængselstid, som der ikke har været magen til fra verdens begyndelse indtil nu og heller aldrig vil komme. Og hvis de dage ikke afkortedes, blev intet menneske frelst; men for de udvalgtes skyld vil de dage blive afkortet.

Vi kan efter dette konkludere, at de syv basuner først kan begynde at blæse EFTER, at Jesus har forladt den himmelske helligdom og muligheden for frelse er slut!

I dag, og igennem alle tider, lige fra jordens skabelse har det på grund af synden været nødvendigt med en mellemmand, Jesus Kristus <Hebr 8,6 og 9,15 og 12,24, men hans gerning, som menneskets mellemmand er med den undersøgende dom afsluttet, og han kaster røgelseskarret og forlader det Allerhelligste for altid. <Åb 8,5
De mennesker, der lever på jorden, når Kristi midlergerning ophører i den himmelske helligdom, skal stå over for en hellig Guds åsyn uden en mellemmand. Deres klæder skal være pletfrie, og deres karakter skal være renset med bestænkelsens blod. Ved Guds nåde og deres egne ihærdige bestræbelser skal de sejre i kampen mod det onde.

Både under Jerusalems ødelæggelse og i den mørke middelalder havde Satan IKKE frit spil. I tiden EFTER at nådetiden er slut og indtil Jesu synlige komme, holder Guds ånd ikke mere de onde kræfter tilbage. Selv om vi nok kan synes at den verden vi lever i, i- dag, er så fuld af ondskab og umoralitet at det ikke kan blive værre, så bliver de fire vinde dog stadig holdt tilbage
og Guds ånd holder stadig igen.

Og englen tog røgelseskarret og fyldte det med ilden fra alteret og hældte den ud over jorden. Og der kom torden og brag og lyn og jordskælv. Åb. 8,5
Lad den, der øver uret, stadig øve uret, den, der er tilsølet, stadig søle sig til, den retfærdige stadig øve retfærdighed, og den, der er hellig, stadig helliges. Åb. 22,11

Det er meget vigtigt, at bemærke, at Jesus kaster røgelseskarret på jorden, som et tegn på, at denne gerning nu for al tid er slut.
Når han (Jesus) forlader helligdommen, dækker (åndelig mørke) mørke jordens beboere. I denne frygtelige stund må de retfærdige leve for den hellige Guds åsyn uden en forsvarer. Den tømme, som har været lagt på de onde, bliver fjernet, og Satan får nu jordens befolkning fuldstændig i sin magt. Guds folk vil da blive kastet ud i de lidelser og kvaler, som profeten kalder en trængselstid for Jakob.

------ B

Torden, lyn og jordskælv.
Kan du huske hvad det er der vil ske, når Jesus i Åb. 8,5 hælder ilden fra alteret ud over jorden?

Torden, lyn og jordskælv vil være det tegn jordens befolkning får på at Jesus har forladt den himmelske helligdom.

Vi har nu fastslået tiden for, hvornår basunerne kan begynde at blæse, lad os derfor se, hvornår plagerne kan begynde at falde.

Åb 15,7 Og et af de fire levende væsener gav de syv engle syv guldskåle fyldt med Guds vrede - han som lever i evighedernes evigheder.

Her får de syv engle, en guldskål hver, som er fyldt med Guds vrede, og læg så mærke til hvad der sker i templet, den himmelske helligdom, hvor Jesus i dag gør tjeneste for os.

Åb 15,8 Og templet fyldtes med røg fra Guds herlighed og magt, så ingen kunne komme ind i templet, før de syv engles syv plager var endt. De syv engle hælder de syv vredesskåle ud

Templet bliver fyldt med røg og ingen kan komme ind i templet, hvilken må betyde, at Jesus ikke er i templet mere, altså har vi et tidspunkt EFTER, at Jesus har forladt den himmelske helligdom. Sammen tid som ved basunerne.

Kære ven den tid, hvor du og jeg ikke mere har en mellemmand i den himmelske helligdom, kan meget smart indtræffe.
Er jeg rede for denne dag?
Er du rede?
Lad os bruge den sidste tid i selskab med Guds ord for at forberede os, ligesom vi gør når vi skal til en meget vigtig eksamen eller prøve.
Ingen af os ved, hvornår det er vor tur til at komme frem for Guds domstol, lad os derfor endnu en gang se, hvad Bibelen har at sige om dette.

Hvilken begivenhed viser at nu er nådetiden slut for alle?
* Jesus kaster røgelseskarret.
Og englen tog røgelseskarret og fyldte det med ilden fra alteret og hældte den ud over jorden. Og der kom torden og brag og lyn og jordskælv. Åb. 8,5

Hvor mange skal have deres sag op til doms i den undersøgende dom?
* Alle, både de døde og de levende. Jeg er sikker på at du kan huske dette fra et af de studier, hvor vi så nærmere på dette meget vigtige punkt. <Matt. 25,32 + 2 Kor 5,10

Hvilken begivenhed viser at nu er den undersøgende dom slut?
* Jesus kaster røgelseskarret.
Og englen tog røgelseskarret og fyldte det med ilden fra alteret og hældte den ud over jorden. Og der kom torden og brag og lyn og jordskælv. Åb. 8,5
Og templet fyldtes med røg fra Guds herlighed og magt, så ingen kunne komme ind i templet, før de syv engles syv plager var endt. De syv engle hælder de syv vredesskåle ud Åb. 15,8