Til Forsiden
 
Daniel kunne måske have fundet en god undskyldning for at afvige fra sine strenge afholdsvaner, men Guds velbehag var kærere for ham end den mægtigste jordiske monarks gunst, ja kærere end selve livet. Ved sin høflige optræden fandt Daniel yndest hos overhofmesteren, som havde opsynet med de unge hebræere, og han bad ham, om de måtte blive fri for at spise og drikke af kongens mad og vin. Overhofmesteren frygtede for, at han ved at opfylde dette ønske kunne pådrage sig kongens mishag og på den måde bringe sit liv i fare. Ligesom mange i dag troede han, at en afholdende kost ville give disse unge et blegt og sygeligt udseende og mangel på muskelstyrke, medens de overdådige retter fra kongens bord ville gøre dem rødmossede og smukke og fremme fysisk og åndelig aktivitet. 

Det er en fejltagelse, når man tror, at muskelstyrke afhænger af brugen af dyriske næringsmidler. Organismens behov kan bedre tilfredsstilles og en kraftig sundhed bedre opnås uden deres anvendelse. Kornsorter sammen med frugt, nødder og grønsager indeholder alle de næringsstoffer, der er nødvendige til dannelsen af godt blod. Disse stoffer kan ikke fås i så fuldt mål ved et kød kost. Havde brugen af kød været af væsentlig betydning for sundhed og styrke, så ville animalsk føde have næret indbefattet i den kost, Gud gav mennesket i begyndelsen.

Når man ophører med at bruge kød, erfarer man ofte en fornemmelse af slaphed og kraftesløshed. 

 Mange fremholder dette som et bevis på, at kød er nødvendigt; men når man føler savnet af disse næringsmidler, så er det, fordi de virker stimulerende, og fordi de fremkalder febertilstande i blodet og virker æggende på nerverne. For sådanne vil det være lige så vanskeligt at ophøre med brugen af kød, som det er for drankeren at give slip på sit glas; men forandringen vil være gavnlig for dem.
Når kødet fjernes fra kosten, bør det erstattes med en forskellighed af nærende og velsmagende retter af kornsorter, nødder, grønsager og frugter. Dette er især nødvendigt for dem, som er svage, eller som til stadighed udfører anstrengende arbejde. I visse lande, hvor fattigdom er fremtrædende, er kød det billigste fødemiddel. Under sådanne omstændigheder vil det volde store problemer at gøre en sådan forandring; men den kan gennemføres. Vi bør imidlertid tage folkets omstændigheder og en mangeårig vanes magt med i betragtning og være forsigtige, så vi ikke for stærkt fremholder selv rigtige grundsætninger. Ingen bør presses til at foretage en sådan forandring pludseligt. Kød bør erstattes med sunde og billige fødemidler. Denne sag beror i høj grad på den, som tilbereder maden. Med dygtighed og omtanke kan man tillave retter, som er både nærende og velsmagende, og som for en stor del vil kunne erstatte kødretterne.
I alle tilfælde bør vi opdrage samvittigheden, påvirke viljen og tilvejebringe gode, sunde fødemidler; forandringen vil da let kunne gennemføres, og trangen til kød vil snart forsvinde.