Til Forsiden
 
Daniel anmodede om, at sagen kunne afgøres, efter en prøve på ti dage, idet de hebraiske unge i denne korte periode fik lov til at spise enkel mad, medens deres medstuderende fik del i kongens lækkerier. Anmodningen blev til sidst imødekommet, og så følte Daniel sig forvisset om, at han havde vundet sin sag. Skønt han kun var en ung mand, havde han set den skadelige virkning af, vin og overdådig levevis både på fysisk og åndelig sundhed. 

Herren vil lære mange i alle dele af verden at lave fødevarer af frugter, kornsorter og grønsager, og disse fødevarer vil vedligeholde livet uden at forårsage sygdom. Mennesker, som aldrig har set opskrifterne på de sunde fødevarer, som nu er i handelen, vil gå klogt til værks og eksperimentere med Jordens produkter, de vil så få lys med hensyn til, hvordan disse produkter kan anvendes. Herren vil vise dem, hvad de skal gøre. Han, som giver sit folk dygtighed og forstand i andre dele af verden. Det er hans plan, at de værdifulde næringsmidler i hvert enkelt land skal tilberedes på en sådan måde, at de kan anvendes i de lande, hvor de er velegnede. Ligesom Gud gav Israels børn manna fra himmelen for at holde dem i live, vil han nu give sit folk forskellige steder dygtighed og visdom til at bruge disse landes produkter til at fremstille fødevarer, som kan erstatte kød. Disse fødevarer bør fremstilles i de forskellige lande, for transporten fra det ene land til det andet fordyrer dem så meget, at de fattige ikke har råd til at bruge dem. Det vil aldrig kunne betale sig at være afhængig af Amerika, når det gælder om at forsyne andre lande med sunde fødevarer. Det vil blive meget vanskeligt at forhandle de importerede varer uden økonomisk tab.

Gud forsøger lidt efter lidt at lede os tilbage til sin oprindelige plan; at mennesket skulle ernære sig af jordens naturprodukter. De der venter på Herrens komme, vil holde op med at spise kød.  Kød vil ikke længer være en del af deres kost. Vi må altid have dette mål for øje, og vi må stadig stræbe efter at nå det. Jeg tror ikke at kød spisningen er i harmoni med det lys som Gud har givet os. Især dem der er knyttet til vore sundhedsinstitutioner, bør øve sig i at leve på frugt, kornsorter og grønsager. Hvis vi handler efter faste principper i denne sag, og hvis vi som kristne sundhedsarbejder forsøger at opelske vor egen naturlige smag og samtidig praktiserer en kost som er i harmoni med Guds plan, vil vi udøve en vis indflydelse over for andre i den rigtige retning. En sådan indflydelse vil Gud have behag i.