Til Forsiden
 
Kongemagten tages fra Nebukadneser!

Luk 12,20 Men Gud sagde til ham: Din tåbe, i nat kræves dit liv af dig. Hvem skal så have alt det, du har samlet?

Matt 16,26 For hvad hjælper det et menneske at vinde hele verden, men bøde med sit liv? Eller hvad kan et menneske give som vederlag for sit liv?

Job 27,8 Hvad har den gudløse at håbe på, når livstråden skæres over, og Gud tager hans liv?

1Sam 13,13-14 Samuel sagde: "Du har båret dig tåbeligt ad! Hvis du havde holdt den befaling, som Herren din Gud har givet dig, havde Herren grundfæstet dit kongedømme over Israel til evig tid. Men nu skal dit kongedømme ikke bestå. Herren har udsøgt sig en mand efter sit hjerte. Ham har han udpeget til fyrste over sit folk, fordi du ikke holdt, hvad Herren befalede dig."

»Fordi jeg råbte og i stod imod, jeg vinkede og ingen ænsede det, men i lod hånt om alt mit råd og tog ikke min revselse til jer, derfor ler jeg ved eders ulykke, spotter, når det, i frygter, kommer, når det, i frygter, kommer som uvejr, når eders ulykke kommer som storm, når trængsel og nød kommer over jer. 

Da svarer jeg ej, når de kalder, de søger mig uden at finde, fordi de hadede kundskab og ikke valgte Herrens frygt; mit råd tog de ikke til sig, men lod hånt om al min revselse. Frugt af deres færd skal de nyde og mættes med egne råd; thi tankeløses egensind bliver deres død, tåbers sorgløshed bliver deres undergang; men den, der adlyder mig, bor trygt, sikret mod ulykkens rædsel.«

De, der praler af en kundskab, der går ud over Guds ords lære, behøver at drikke af den kundskabskilde, for at de kan lære deres faktiske uvidenhed at kende. Der er en pralende menneskelig kundskab, som er tåbelighed i Guds øjne. Lad intet menneske bedrag sig selv. Hvis nogen blandt jer synes at være vise i denne verden, så lad ham blive en tåbelighed hos Gud, for der står skrevet; "Han tager den vise til fange i hans egen snedighed." De, der kun har denne visdom, trænger til at blive tåber i deres egne øjne. Den største uvidenhed, som nu forbander den menneskelige race, er med hensyn til de bindende krav i Guds lov, og denne uvidenhed er resultatet af at fordømme studiet af Guds ord. Det er Satans bestemte plan i den grad at beskæftige og opsluge sindet, at Guds store vejviser ikke skal blive Bøgernes Bog, og at synderen ikke skal ledes fra overtrædelsens vej til lydighedens sti.