Til Forsiden
 JESUS  KOM  FOR  AT  VÆRE  ET  FORBILLEDE

»Tro ikke, at jeg er kommen for at nedbryde loven eller profeterne; jeg er ikke kommen for at nedbryde, men for at fuldkomme. Thi sandelig siger jeg eder:
før himmelen og jorden forgår, skal end ikke det mindste bogstav eller en tøddel af loven forgå - før det er sket alt sammen.« Matt. 5,17-18.

»Jeg er ikke kommen for at nedbryde, men for at fuldkomme.«
Nogle siger, at ordet fuldkomme betyder »at afskaffe« i denne sammenhæng. Men dette harmonerer ikke med Bibelens sprogbrug. Vi behøver blot at læse de ord, som Kristus sagde ved sin dåb: »Da svarede Jesus og sagde til ham (Johannes Døber): 'Lad det nu ske; thi således bør vi opfylde alt, hvad ret er!' Så giver Johannes efter.« Matt. 3,15.

Ordene fuldkomme og opfylde er oversat fra det samme ord i grundteksten.

Jesus siger her, at han lod sig døbe for at opfylde alt, hvad ret er.
Hvis nogen vil påstå, at ordet fuldkomme betyder »at afskaffe, « når det benyttes i forbindelse med loven hos Mattæus 5,17-18, må det også betyde at afskaffe, når det benyttes i forbindelse med Jesu dåb.
Så kommer der til at stå: »Thi således bør vi afskaffe alt, hvad ret er! «
Men det er der vel ingen, der vil hævde.

Nej, Jesus kom ikke for at afskaffe budene. Han kom for at efterleve de evige forskrifter og for at være et forbillede for menneskene, så de også kunne leve i overensstemmelse med loven.